Badania i rozwój

Zdjęcie naukowiec w laboratorium.Badania i rozwój

Badania prowadzone w Apotex obejmują tworzenie zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych.

Nowe produkty generyczne miały zasadnicze znaczenie dla rozwoju grupy Apotex, przyczyniając się do zdobycia solidnej wiedzy specjalistycznej w zakresie opracowywania preparatów oraz w dziedzinie chemii syntetycznej i analitycznej.

Badania dotyczące innowacyjnych leków prowadzone są w jednostce zależnej Apotex – ApoPharma Inc., gdzie obecnie skupiamy się na hematologii, chorobach neurozwyrodnieniowych i łuszczycy. Ferriprox™, pierwszy innowacyjny lek firmy Apotex, został zarejestrowany w ponad 50 krajach do leczenia przeciążenia żelazem w talasemii. Niedawno rozpoczęliśmy intensywne badania nad opracowaniem stałych chelatów żelaza wykorzystywanych w leczeniu kilku chorób neurozwyrodnieniowych. Badany jest wpływ modyfikowania wewnątrzkomórkowego metabolizmu żelaza u zwierząt i u ludzi. W 2008 r. ApoPharma rozpoczęła próby kliniczne w obszarze badań dotyczących łuszczycy, mające na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności nowatorskiego dwupeptydu, który wykazał doskonały profil bezpieczeństwa w badaniach toksyczności u zwierząt.

Wydatki Apotex na badania i rozwój w 2007 r. przekroczyły 181 mln dolarów, stanowiąc blisko 18% wartości sprzedaży, plasując Apotex wśród 10 najlepszych firm badawczo-rozwojowych oraz wśród 2 największych firm farmaceutycznych w Kanadzie.